Byliny

Są to wieloletnie rośliny zielne, ich cechą charakterystyczną jest to że wiosną ich liście budzą się po zimie i wyrastają z ziemi, następnie rozwijają się, kwitną aż z nastaniem przymrozków zaczynają wchodzić w stan spoczynku i ich pędy i liście usychają, pozostaje korzeń, który może mieć postać m.in. kłączy, bulw, cebul, rozłogów.

Byliby dzielimy pod względem preferowanego przez nie stanowiska, i tu znaleźć można te które najlepiej rosną na stanowiskach mocno nasłonecznionych, połcienistych oraz cienistych.

Kolejnym podziałem jest gleba w jakiej najlepiej rosną, tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Byliny mogą preferować glebę piaszczystą, gliniastą, próchniczną, bogatą lub ubogą w składniki odżywcze, o pH kwaśnym, obojętnym lub alkaicznym.

Zdecydowana większość bylin to rośliny które są niesamowicie wytrzymałe, zdolne przetrwać w niesprzyjających warunkach nawet wbrew swoim wymaganiom, wiadomo jednak, że gdy zapewni się im stanowisko i glebę zgodne z ich preferencjami to będą rosły zdecydowanie lepiej, bujniej i będą zachwycały liśćmi i kwiatami. 

Różne gatunki kwitną o różnych porach roku, najwcześniejsze zaczynają kwitnąć początkiem roku, kiedy ziemia pokryta jest jeszcze śniegiem, kolejne kwitną wiosną, inne latem, jeszcze inne kwitną jesienią gdy dzień jest już znacznie krótszy a noce zimniejsze. Niektóre byliny potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy. 

Wysoczańscy Szkółka Bylin i Traw ozdobnych w swojej ofercie posiada 250 odmian bylin na różne stanowiska. 

Na stanowiska słoneczne i półcieniste jeżówki, liliowce, przetaczniki, rudbekie, liatry kłosowe, żurawki, phloxy, szałwie omszone, kocimiętki, krwawniki, pysznogłówki chaber górski i inne. 

Na stanowisko cieniste i półsłoneczne tawułki, hosty, języczki, żurawki, astrantie, rodgersje i inne.